1700 Protector Long Case
Price range: $461.95 through $523.95
Sensitive equipment needs protection, and since 1976 the answer has been the Pelican™ Protector Case. These cases are designed rugged, and travel the harshest environments on earth. Against the extreme cold of the arctic or the heat of battle, Pelican cases have survived.Made in the USA, these tough cases are designed with an automatic purge valve, that equalizes air pressure, a watertight silicone O-ring lid, over-molded rubber handles and stainless steel hardware.
Not quite what you’re looking for?
Search for more of our products.
Additional information
| Weight | 8.00 kg |
|---|---|
| Dimensions | 98.00 × 42.00 × 16.00 cm |
| EXT LENGTH (IN) | 38.47 |
| O RING MATERIAL | Polymer |
| MAX TEMP(F) | 210 |
| MIN TEMP (F) | -40 |
| PURGE O RING MATERIAL | 70 Shore Nitrile |
| PURGE VENT MATERIAL | 3 Micron Hydrophobic Non-Woven |
| PURGE BODY MATERIAL | ABS |
| FOAM MATERIAL | 1.3 lb Polyurethane |
| PINS MATERIAL | Stainless Steel |
| LATCH MATERIAL | ABS |
| EXT WIDTH (IN) | 16.42 |
| BODY MATERIAL | Polypropylene |
| WEIGHT NO FOAM (LBS) | 15.1 |
| WEIGHT WITH FOAM (LBS) | 16.85 |
| INT DEPTH (IN) | 5.35 |
| INT WIDTH (IN) | 13.73 |
| INT LENGTH (IN) | 35.76 |
| EXT DEPTH (IN) | 6.14 |


















