1975 Flashlight
$41.95
Stay trim and powerful in the danger zone. With Class I II III Division 1 certification, 117 blinding bright lumens, and a true penlight size and shape, the new Pelican™ 1975 penlight is the slimmest and brightest safety approved penlight.
Engineered with an aluminum core and ABS overmolded plastic, the Pelican™ 1975 penlight can survive tough work environments, yet is slim enough to snap into the available helmet mount or hold with your teeth. The Pelican™ 1975 penlight activates with a click of the tail switch or light pressure for momentary use.
The Pelican™ 1975 penlight: Make danger your pen pal.
Not quite what you’re looking for?
Search for more of our products.
Additional information
| Weight | 1.00 kg |
|---|---|
| Dimensions | 15.00 × 3 × 3 cm |
| LENGTH (IN) | 5.75 |
| LENS MATERIAL | PC |
| WEIGHT WITHOUT BATTERIES (OZ) | 1.1 |
| RECHARGEABLE | 0 |
| BATTERIES INCLUDED | yes |
| BATTERY QUANTITY | 2 |
| VOLTS | 3 |
| IP RATING | IP68 |
| BODY MATERIAL | ABS |
| SHROUD MATERIAL | ABS |
| WEIGHT W/ BATTERIES (OZ) | 1.9 |
| O RING MATERIAL | NBR |
| CLIP MATERIAL | ABS |
| LAMP TYPE | LED |
| BATTERY TYPE | Alkaline |
| BATTERY SIZE | AAA |
| SWITCH TYPE | Momentary Push Button |
| LIGHT MODES TYPE | High |
| MAX LUMENS | 117 |
| MAX RUN TIME | 2h 15m |
| MAX BEAM DISTANCE | 24m |
| MAX PEAK BEAM INTENSITY | 141cd |


