2010PL Flashlight – Photoluminescent
$124.95
Same features as the SabreLite™ 2010 LED Flashlight, but outfitted with a lens ring that emits a bright glow in the dark. The photoluminescent material in the plastic absorbs the energy from any light source – fluorescent lights, the sun, or even the flashlight’s own beam. No more fumbling in the dark for your flashlight.
Not quite what you’re looking for?
Search for more of our products.
Additional information
| Weight | 6.50 kg |
|---|---|
| Dimensions | 21.00 × 3 × 3 cm |
| GEN | 2 |
| LENGTH (IN) | 8.11 |
| WEIGHT PACKAGED (OZ) | 13.4 |
| WEIGHT W/ BATTERIES (OZ) | 13.4 |
| WEIGHT WITHOUT BATTERIES (OZ) | 5.4 |
| RECHARGEABLE | 0 |
| BATTERIES INCLUDED | 0 |
| BATTERY QUANTITY | 3 |
| VOLTS | 4.5 |
| IP RATING | IPX7 |
| BODY MATERIAL | EXL |
| SHROUD MATERIAL | K-Resin |
| LENS MATERIAL | Polycarbonate (PC) |
| CLIP MATERIAL | ABS |
| CONTACT SPRING RETAINER MATERIAL | Stainless Steel / Brass Nickel |
| O RING MATERIAL | Ethylene Propylene |
| LAMP TYPE | LED |
| BATTERY TYPE | Alkaline |
| BATTERY SIZE | C |
| SWITCH TYPE | Twisting Lens Shroud |
| LIGHT MODES TYPE | On / Off |
| MAX LUMENS | 161 |
| MAX RUN TIME | 22h 0m |
| MAX BEAM DISTANCE | 160m |
| MAX PEAK BEAM INTENSITY | 6398cd |
