2370 Tactical Flashlight
$97.95
One of our most sophisticated aerospace grade aluminum torches, the 2370 LED torch has been designed as 3 lights in one.
A rotating magnetic dial switches between bright white light and night vision red or green light, so the 2370 LED is the only torch you will need, whether piloting an aircraft, or navigating a park trail at night. The anodized aluminum body is strong and light weight while the strengthened steel clip fastens securely to your pocket.
The 2370 is programmable and is equipped with 3 white light modes (High, Strobe, Low). The 4 different programs allow for personal options.
The 2370 LED: It keeps you dialed in to the action.
Not quite what you’re looking for?
Search for more of our products.
Additional information
| Weight | 3.00 kg |
|---|---|
| Dimensions | 16.50 × 3 × 3 cm |
| GEN | 2 |
| CLIP MATERIAL | High Carbon Steel |
| MAX BEAM DISTANCE | 190m |
| MAX RUN TIME | 11h 0m |
| MAX LUMENS | 358 |
| LIGHT MODES TYPE | High / Strobe / Low (white) / Red / Green |
| SWITCH TYPE | Momentary Push Button |
| BATTERY SIZE | AA |
| BATTERY TYPE | Alkaline |
| LAMP TYPE | LED |
| O RING MATERIAL | EPDM |
| LENS MATERIAL | Polycarbonate (PC) |
| LENGTH (IN) | 6.43 |
| SHROUD MATERIAL | Aluminum with Type II Anodized |
| BODY MATERIAL | Aluminum with Type II Anodized |
| IP RATING | IPX7 |
| VOLTS | 3 |
| BATTERY QUANTITY | 2 |
| BATTERIES INCLUDED | yes |
| RECHARGEABLE | 0 |
| WEIGHT WITHOUT BATTERIES (OZ) | 4.9 |
| WEIGHT W/ BATTERIES (OZ) | 6.5 |
| MAX PEAK BEAM INTENSITY | 9000cd |





