2490 Specialty Flashlight
$125.95
With its screw-on traffic wand, Pelican’s new 2490 LED makes flight deck FOD (foreign object damage) a thing of the past. Powered by 4AA batteries, the 2490 LED’s produces 92 lumens of clean bright light to ensure maximum communication visibility. And, with a run time of 12 hours, the 2490 LED will outlast a full work shift, including over-time. At the bottom of a cargo hold or up on the flight deck, the light weight polymer body is corrosion proof, resistant to extreme temperatures, and is weather resistant using an O-Ring sealed shroud and wand.
The 2490 LED: FOD-proof traffic wand.
Not quite what you’re looking for?
Search for more of our products.
Additional information
| Weight | 4.00 kg |
|---|---|
| Dimensions | 32.00 × 3 × 3 cm |
| GEN | 2 |
| LENGTH (IN) | 12.5 |
| WEIGHT W/ BATTERIES (OZ) | 8.2 |
| WEIGHT WITHOUT BATTERIES (OZ) | 4.9 |
| RECHARGEABLE | 0 |
| BATTERIES INCLUDED | 0 |
| BATTERY QUANTITY | 4 |
| VOLTS | 6 |
| IP RATING | IPX7 |
| BODY MATERIAL | EXL |
| SHROUD MATERIAL | ABS |
| LENS MATERIAL | Polycarbonate (PC) |
| CONTACT SPRING RETAINER MATERIAL | Stainless Steel / Phosphore Bronze |
| O RING MATERIAL | Ethylene Propylene |
| LAMP TYPE | LED |
| BATTERY TYPE | Alkaline |
| BATTERY SIZE | AA |
| SWITCH TYPE | One-handed Safety Switch |
| LIGHT MODES TYPE | On / Off |
| MAX LUMENS | 92 |
| MAX RUN TIME | 12h 0m |
| MAX BEAM DISTANCE | 132m |
| MAX PEAK BEAM INTENSITY | 4341cd |
