2720 Headlamp
$79.95
Gesture Activation Control, Variable Light Output, Dual Red LED Night Vision. Gloved hands, wet hands or oily hands are not an issue when using the 2720 with Gesture Activation Control technology. Turn on the light with a wave of a hand. Additional features include: Low level red light that preserves night vision, for nighttime applications. Signaling red (S.O.S) beacon light. Optical 4x magnification allows for a wide or penetrating beam. Including a variable light output from 100%-10%.
Not quite what you’re looking for?
Search for more of our products.
Additional information
| Weight | 2.00 kg |
|---|---|
| Dimensions | 6.50 × 3 × 3 cm |
| GEN | 2 |
| LAMP TYPE | LED |
| MAX BEAM DISTANCE | 82m |
| MAX RUN TIME | 103h 0m |
| MAX LUMENS | 200 |
| LIGHT MODES TYPE | Variable / Night Vision / Signaling |
| SWITCH TYPE | Guesture Activation Control |
| BATTERY SIZE | AAA |
| BATTERY TYPE | Alkaline |
| LAMP SECONDARY TYPE | LED (red) |
| LENS MATERIAL | Polycarbonate (PC) |
| LENGTH (IN) | 2.48 |
| BODY MATERIAL | ABS |
| IP RATING | IPX4 |
| VOLTS | 4.5 |
| BATTERY QUANTITY | 3 |
| BATTERIES INCLUDED | yes |
| RECHARGEABLE | 0 |
| WEIGHT WITHOUT BATTERIES (OZ) | 2.6 |
| WEIGHT W/ BATTERIES (OZ) | 3.8 |
| MAX PEAK BEAM INTENSITY | 1684cd |




