2780 Headlamp
$122.95
Own the night with Main, Downcast, Flashing, and Main/Downcast Combo LED Modes. The Main LED illuminates everything in front, the Downcast LED illuminates everything below and, for an expanded view, switch to Main/Downcast Combo LED Mode. With 430 lumens of bright LED light, you’ll conquer technical terrain without stumbling over dark, unseen obstacles. Plus, the flashing mode can be used as a beacon.
The new Pelican™ 2780 LED headlamp: You won’t miss a thing.
Not quite what you’re looking for?
Search for more of our products.
Additional information
| Weight | 4.00 kg |
|---|---|
| Dimensions | 8.00 × 3 × 3 cm |
| LENGTH (IN) | 3 |
| WEIGHT W/ BATTERIES (OZ) | 8.8 |
| WEIGHT WITHOUT BATTERIES (OZ) | 6.6 |
| RECHARGEABLE | 0 |
| BATTERIES INCLUDED | yes |
| BATTERY QUANTITY | 4 |
| VOLTS | 6 |
| IP RATING | IPX7 |
| IMPACT RESISTANCE (M) | 1 |
| BODY MATERIAL | Polycarbonate (PC) |
| SHROUD MATERIAL | Polycarbonate (PC) |
| LENS MATERIAL | Polycarbonate (PC) |
| O RING MATERIAL | Gasket |
| LAMP TYPE | LED |
| LAMP SECONDARY TYPE | LED |
| BATTERY TYPE | Alkaline |
| BATTERY SIZE | AA |
| SWITCH TYPE | Rotary / Push Button |
| LIGHT MODES TYPE | High / Medium / Low / Downcast / Spot / Flashing |
| MAX LUMENS | 430 |
| MAX RUN TIME | 12h 30m |
| MAX BEAM DISTANCE | 124m |
| MAX PEAK BEAM INTENSITY | 3868cd |








