3345 Flashlight
$74.95
Pelican™ 3345 VLO with Variable Light Output: The first pro-grade flashlight that automatically adjusts brightness.
It has a mind of its own. The Variable Light Output sensor (VLO) in the new
Pelican™ 3345 VLO examines the ambient light/proximity and instantly adjusts its lumens
to the most effective level. Now you can you read pressure gauges close up or
throw light hundreds of meters away – without hassling over manual power settings.
The Variable Light Output sensor also makes the Pelican™ 3345 VLO one of our most
energy efficient flashlights, preserving power and stretching battery life. Plus, the
secondary flood beam illuminates potential trip hazards like loose cables, while
the primary spot beam brightens long tunnels.
The integrated clip can be mounted to a safety vest for hands free lighting.
With Class I, II, III, Division 1 /IECEx ia certifications and
a full time battery level indicator, you can work in hazardous areas around the globe.
Not quite what you’re looking for?
Search for more of our products.
Additional information
| Weight | 3.50 kg |
|---|---|
| Dimensions | 18.50 × 3 × 3 cm |
| GEN | 2 |
| O RING MATERIAL | NBR |
| MAX BEAM DISTANCE | 137m |
| MAX RUN TIME | 14h 0m |
| MAX LUMENS | 280 |
| LIGHT MODES TYPE | High |
| SWITCH TYPE | Push Button |
| BATTERY LEVEL TYPE | Full-time battery indicator |
| BATTERY SIZE | AA |
| BATTERY TYPE | Alkaline |
| LAMP SECONDARY TYPE | LED |
| LAMP TYPE | LED |
| CLIP MATERIAL | ABS |
| LENGTH (IN) | 7.25 |
| LENS MATERIAL | Polycarbonate (PC) |
| SHROUD MATERIAL | ABS |
| BODY MATERIAL | ABS |
| IP RATING | IPX7 |
| VOLTS | 4.5 |
| BATTERY QUANTITY | 3 |
| BATTERIES INCLUDED | 0 |
| RECHARGEABLE | 0 |
| WEIGHT WITHOUT BATTERIES (OZ) | 5 |
| WEIGHT W/ BATTERIES (OZ) | 7.5 |
| MAX PEAK BEAM INTENSITY | 4724cd |





