3715PL Right Angle Flashlight – Photoluminescent
$223.95
Pelican leads the way yet again with its new right angle light. Featuring downcast LEDs for illuminating your path, the new 3715 LED light also features 233 lumens (high) and 113 lumens (low), and a flashing mode. Another first is a built in battery life indicator so you will know your light’s battery level before you go in. Compact, rugged, and lightweight, the 3715 LED light contains the latest technology, Pelican’s legendary build quality and lifetime guarantee of excellence.
The new 3715 LED – Now you can WATCH YOUR STEP.
Not quite what you’re looking for?
Search for more of our products.
Additional information
| Weight | 7.00 kg |
|---|---|
| Dimensions | 14.00 × 3 × 3 cm |
| GEN | 2 |
| O RING MATERIAL | Buna-N |
| MAX BEAM DISTANCE | 293m |
| MAX RUN TIME | 31h 0m |
| MAX LUMENS | 233 |
| LIGHT MODES TYPE | High / Low / Downcast / Flashing |
| SWITCH TYPE | Push Button |
| BATTERY LEVEL TYPE | 3 Blue LEDs |
| BATTERY SIZE | AA |
| BATTERY TYPE | Alkaline |
| LAMP SECONDARY TYPE | LED |
| LAMP TYPE | LED |
| CLIP MATERIAL | Xenoy |
| LENGTH (IN) | 5.36 |
| LENS MATERIAL | Polycarbonate (PC) |
| SHROUD MATERIAL | ABS |
| BODY MATERIAL | ABS |
| IP RATING | IPX4 |
| VOLTS | 6 |
| BATTERY QUANTITY | 4 |
| BATTERIES INCLUDED | 0 |
| RECHARGEABLE | 0 |
| WEIGHT WITHOUT BATTERIES (OZ) | 11 |
| WEIGHT W/ BATTERIES (OZ) | 14.4 |
| MAX PEAK BEAM INTENSITY | 21440cd |
