5050R Flashlight (Rechargable) Black
$126.95
Get local to long distance in a slide. The new Pelican™ 5050R flashlight features flood to spot technology: Flood position projects a wide beam to illuminate your work area and spot beam for a long distance focused beam.
Get power for the work day and your smartphone. Recharge the 5050R by connecting directly to its Micro USB port. Or connect to a USB port to power your smartphone or any other USB powered device. The 5050R: it’s our reachargeable option that can add some jolt to your text conversations.
Not quite what you’re looking for?
Search for more of our products.
Additional information
| Weight | 3.00 kg |
|---|---|
| Dimensions | 16.00 × 3 × 3 cm |
| LENGTH (IN) | 6.16 |
| WEIGHT W/ BATTERIES (OZ) | 5.8 |
| WEIGHT WITHOUT BATTERIES (OZ) | 4.1 |
| RECHARGEABLE | yes |
| BATTERIES INCLUDED | yes |
| CHARGE TIME (MINS) | 360 |
| BATTERY QUANTITY | 1 |
| VOLTS | 3.7 |
| IP RATING | IPX8 (1m) |
| BODY MATERIAL | Aluminum with Type II Anodized |
| SHROUD MATERIAL | Aluminum with Type II Anodized |
| LENS MATERIAL | AR Coated Glass |
| O RING MATERIAL | NBR |
| LAMP TYPE | LED |
| BATTERY TYPE | Lithium |
| BATTERY SIZE | 18650 |
| BATTERY LEVEL TYPE | Full-time battery indicator |
| SWITCH TYPE | Push Button |
| LIGHT MODES TYPE | Boost / High / Low / Flashing |
| MAX LUMENS | 883 |
| MAX RUN TIME | 40h 0m |
| MAX BEAM DISTANCE | 201m |
| MAX PEAK BEAM INTENSITY | 10093cd |





