3325 Flashlight
$57.95
Compact / Safety Certified / Tail Switch Design – All three are combined in the 3325 LED flashlight
The compact and lightweight design begins with the use of only 3 AA alkaline batteries and yet produces over 162 lumens of brilliant light. Safety certified for use in most volatile work environments. The rear mounted switch make the 3325 a perfect match for any helmet mounted applications. The photoluminescent (“glow in the dark”) shroud ensures you’ll be able to locate your light even in the darkest of conditions. For added reliability, an IPX7 ingress protection level will protect the 3325 in the most severe weather conditions. Backed by Pelican’s Lifetime Guarantee makes the 3325 a true value!
Not quite what you’re looking for?
Search for more of our products.
Additional information
| Weight | 3.00 kg |
|---|---|
| Dimensions | 15.50 × 3 × 3 cm |
| LENGTH (IN) | 6.06 |
| O RING MATERIAL | EPDM |
| MAX BEAM DISTANCE | 136m |
| MAX RUN TIME | 16h 0m |
| MAX LUMENS | 171 |
| LIGHT MODES TYPE | On / Off |
| SWITCH TYPE | Push Button |
| BATTERY SIZE | AA |
| BATTERY TYPE | Alkaline |
| LAMP TYPE | LED |
| LENS MATERIAL | Polycarbonate (PC) |
| WEIGHT W/ BATTERIES (OZ) | 6.1 |
| SHROUD MATERIAL | Photo luminescent Polycarbonate (PC) |
| BODY MATERIAL | EXL |
| IP RATING | IPX7 |
| VOLTS | 4.5 |
| BATTERY QUANTITY | 3 |
| BATTERIES INCLUDED | yes |
| RECHARGEABLE | 0 |
| WEIGHT WITHOUT BATTERIES (OZ) | 3.6 |
| MAX PEAK BEAM INTENSITY | 4558cd |




